1. Anasayfa /
  2. Kurumsal
  3. /Hakkımızda

Kurumsal

HAKKIMIZDA

Markamızın öyküsü 1950 yılında Mois ve Yasef Kariyo kardeşler tarafından kurulan iki ayrı şirket ile başladı. Ülkemizde sanayileşmenin sınırlı olduğu bu dönemde, iki girişimci kardeşin güçlerini tek çatı altında birleştirmesi hepimiz için önemli bir dönüm noktası oldu. 1970 yılında Öğretmen Çorap adını alan markamız, bir yıl sonra İstanbul Bayrampaşa’da kurulan ilk üretim tesisimizle birlikte gelişmeye devam etti. Marka ismimizin Öğretmen Çorap olarak değiştirilmesi ise, o dönemde Türkiye’de ince kadın çorabını genellikle öğretmenlerin tercih etmesine dayanıyordu. 1980’li yıllara geldiğimizde ailenin ikinci kuşak temsilcisi Sami Kariyo, markamızın kaptan köşküne geçti. Şehirli kadının ihtiyaçlarına da odaklanan markamız renk, desen, çeşit ve kaliteye önem veren üretim anlayışını daha da pekiştirdi. Böylelikle bir yandan pazardaki konumumuzu sağlamlaştırırken, diğer yandan da 1984 yılında markalaşma sürecinin son aşamasına gelmiş olduk ve Penti ismini aldık.

-1991 Lyca’yı ilk defa başaralı bir şekilde ince kadın çorabında kullanarak “Fit15” Külotlu çorap ile pazarda devrim yarattık.

Geçen yıllar içerisinde ince kadın çorabına; çocuk çorabı, erkek çorabı, ev giyimi, iç giyim, bikini, mayo, plaj giyimi de ekleyerek, üretim ve perakende alanındaki faaliyetlerimizi sürdürmeye ve büyümeye devam ettik. Bu büyümeye üretim tesislerimiz cevap vermemeye başlayınca, 1994 yılında Çorlu’daki Öğretmen Çorap Fabrikası’nı kurduk. Bu fabrikayı en son teknolojiyle donattık. Uluslararası standartlarda üretim yapabilen bu tesiste, bugün yılda 86 milyon çift çorap üretiyoruz.     

-1995 Kadınları ince gösteren ilk fonksiyonel çorabı ürettik.

-1999 Penti mağazalar zincirinin ilkini İstanbul’da açtık.

Ayrıca, 1999 yılından beri, kurduğumuz mağaza zincirimizde Penti markalı ürünlerimizi satıyoruz. Kadınlar bizi seviyor. Yapılan araştırmalara göre, yüzde 99.6 marka bilinirliği ve yüzde 78 marka sadakati ile Türkiye’nin kendi alanında en tanınan ve en sevilen kadın markası olma özelliğini koruyoruz.

-2006 Türkiye’nin ilk 1000 büyük sanayi kuruluşu arasında yer aldık.

Türkiye’de 60 ilde 390’den fazla, yurt dışında ise 196 farklı ülkede, 586 mağazamız var. Her geçen gün bu sayıyı artıyoruz. İngiltere, İtalya ve Çin’de satış ofislerimiz bulunmakta. Başta Balkan ülkeleri olmak üzere Amerika’dan Suudi Arabistan’a, İngiltere’den Moğolistan’a dünyanın birçok yerinde, her milletten insana Penti giydiriyoruz. Bunu da Avrupa’nın en büyük ilk 3 üretici firmasından biri olarak yapıyoruz. Aynı zamanda dünyaca ünlü birçok markanın da üreticisiyiz

- 2006 Çorap sektöründe ilk kez ünlü kişileri reklamlarımızda marka yüzü olarak kullanmaya başladık.

-2007 İnternet mağazamızı açtık. (penti.com)

-2009 Türkiye’nin ikinci 500 büyük kuruluşu arasında 106.olarak yerimizi aldık.

-2011 Kadınlara yönelik sosyal sorumluluk projelerimizle ödüllendirildik. 

Bütün bu başarılarımız ve gelişme hızımız yabancı yatırımcıların da dikkatini çekti.  2012 yılında, dünyanın en büyük yatırım fonlarından Carlyle Group ile yaptığımız ortaklık, global bir Türk markası yaratma hedefimizi daha da perçinledi.

-2013 Türkiye’nin 500 büyük sanayi kuruluşu arasında yer aldık.

-2013 logomuzu ve kurumsal rengimizi yeniledik.

-2014 TURQUALITY belgesini kazanarak Türkiye’den sonra yurt dışında da tanıtım ve markalaşma yolunda önemli bir adım attık.

-2015 Saha ve yönetim modellerini birleştirdik. Verimliliği arttırmak için Özel Üretim Yönetim Sistemi (Toplam Üretken Yönetim) geliştirdik.

-2016 Toplam üretken yönetim sistemi ile Inovalig ödülü aldık.

-Mağaza ile müşteriler arasında direkt hat kurabilmek için 3C ve I-COM uygulayarak sistem mimarisi geliştirdik.

- Dijitalleşme sürecini geliştirdik. E- ticaret en iyi mağaza haline geldi, sosyal medya hesaplarında büyüme oldu.)

-Doğrudan pazarlama ve Felis tarafından en iyi teknoloji kullanımı alanında ödüllendirildik.

Şimdi hedefimiz, açık ara lideri olduğumuz çorap pazarındaki konumumuzu daha da güçlendirmek ve liderliğimizi çorabın yanı sıra iç giyim ve mayo perakendeciliğinde de sürdürmek. Türkiye'den çıkan global bir marka olmak ve Türkiye'de olduğu gibi yurtdışında da kadınların "lovebrand"i olmak.

 

Bunun için üretiyor, çabalıyoruz

Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemi Politikamız 

Kalite Politikamız

Çevre ve Enerji Politikamız

PENTİ ÇORAP 9001-27001 Sertifikamız
ISO 14001 Sertifikamız